שאלות בנושא אפוטרופסות

שאלה

אימי כבת 80 , סיעודית והרופא קבע כי מתחיל אצלה תהליך של דמנציה. ברשותה כרטיס אשראי ופנקסי שיקים ואני חוששת מאוד כי אנשים זרים ינצלו את מצבה. מה עליי לעשות ?

בתודה מראש,
חדוה.

 

תשובה

חדוה שלום

התיאור שלך הינו חלקי. משכך, יש צורך לקבל נתונים מלאים אודות מצבה הרפואי והקוגניטיבי של אימך. על-פניו, נראה כי יש מקום לשקול למנות לה אפוטרופוס על רכושה.

החשש שמא אימך תנוצל ע"י זרים, בשל מצבה הקוגניטיבי מחייב הגנה עליה. לדוגמא הגנה שמא תחתום על הסכמים מבלי להבינם.

בכפוף לאמור לעיל, יש להגיש לבית המשפט לענייני משפחה בקשה למינוי אפוטרופוס תוך צירוף תעודת רופא אודות מצבה הרפואי והקוגנטיבי של אימך. לבקשה יש לצרף גם עמדת יתר בני המשפחה המצומצמת (בעל/ילדים) .

 

בברכה,
רונן צרפתי,עו"ד

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

 

נושא: מינוי אפוטרופוס לרכוש

שאלה

אנחנו משפחה בת 10 נפשות. אבי ניהל את משק הבית בזמן חייו ולאחר מותו, אימי אינה מסוגלת לנהל את חשבון הבנק ומבקשת את עזרת הילדים.

האם הדרך הנכונה היא מינוי אפוטרופוס? ומה המשמעות של המונח. או אולי יש דרך אחרת אפשרית.
תודה מראש

מרים

 

 

תשובה

מרים שלום

ראשית, מינוי אפוטרופוס קיים לשני נושאים: הראשון לנושא גוף של אדם, כאשר הכוונה היא קבלת החלטות עבורו בכל הקשור לקבלת טיפול  רפואי/עריכת ניתוחים וכד'. השני, אפוטרופוס לרכוש- שעניינו ניהול כספיו ורכושו של אדם שאינו מסוגל מבחינה קוגנטיבית/רפואי לנהל את כספיו בעצמו.

מהשאלה, לא ברור מה מצבה הקוגניטיבי של אימך ומשכך אינני יכול ליתן מענה חד-משמעי בעניין הצורך שלה במינוי אפוטרופוס לרכוש. מכל מקום קיימים מנגנונים פחות דראסטיים בשלילת חירותו של אדם, היכולים להוות עזרה כגון: תומך החלטה וכד'.

על כן, אני סבור כי עליך לקבל יעוץ משפטי מעו"ד המתמחה בתחום, אשר מצד אחד יתן מענה לקושי בהתנהלות הכלכלית של האם ומצד שני לא ימנע מאימך את יכולתה לבחור כיצד לנהל את רכושה, ככל והיא כשירה לעשות כן.

 

בברכה,
רונן צרפתי,עו"ד

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

 

 

נושא: זכויות/חובות האפוטרופוס

שאלה

שלום רב,

 

האם מקום ואחד מבני המשפחה מתמנה כאפוטרופוס , הדבר אומר כי הוא חייב בכל החובות של החסוי  ? ושאלה נוספת- האם בהיותו אפוטרופוס הוא למעשה היורש החוקי של אותו חסוי?

 

חיים

 

 

תשובה

חיים שלום

ראשית ,אין במינוי אדם ו/או עמותה כאפוטרופוס על רכשו של אדם, כדי לחייבה בחובות.

שנית, אין במינוי אדם כאפוטרופוס כדי לקבוע כי הינו היורש החוקי של אותו חסוי שמונה לו אפוטרופוס.

קביעת  פלוני יורש של אלמוני נסמכת על צוואה- ככל ונרשמה ע"י המצווה. במידה ואין צוואה, אזי הדבר נבחן על-פי הוראות חוק הירושה, המתווה את הדרך לחלוקת הירושה.

בברכה,
רונן צרפתי,ע"ד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

הוסף תגובה או המלצה

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>